پرش لینک ها

آموزش مزوتراپی و انواع آن

در حقیقت جهت جلوگیری از پیری پوست و طراوت آن، نیاز به فراهم آوردن مواد مغذی می باشد. از این رو، مزوتراپی باعث افزایش انرژی پوست می گردد که بعد از اولین جلسه درمانی نیز نتایج مثبت آن احساس می شود. گروه بازرگانی هیوا لیزر با هدف رضایت بیماران عزیز و بهره گیری از بهترین مواد، اقدام به ارایه دساتگاه های تخخصی جهت انجام این درمان می نماید.

به نظر شما فواید مزوتراپی صورت چیست؟ تلاش ها جهت برخورداری از پوستی درخشان و سالم پایان ناپذیر خواهد بود. با اینکه درمان های زیبایی با توجه به پیشرفت روزافزون تجهیزات و تکنولوژی، نتایج شگفت انگیزی را به همراه دارد، با این حال، بسیاری از افراد رضایت کافی در این زمینه را ندارند.

 

ولی به کمک چندین روش می توانید به نتایج دلخواه خود دست یابید. مزوتراپی از جمله همین روش ها است که ایجاد کشیدگی و جوانسازی پوست شما را تضمین می کند. و با بکارگیری این روش می توانید پوستی شفاف و جوان داشته باشید.

آیا تاکنون چیزی در مورد مزوتراپی صورت به گوشتان خورده است؟ به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش و فواید و عوارض آن، تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

معرفی مزوتراپی صورت

در روش مزوتراپی صورت، پزشک از سوزن های خیلی ریزی جهت تزریق و رساندن آنزیم ها، ویتامین ها و هورمون ها و با هدف جوانسازی و کشیدگی پوست بهره می گیرد.

دکتر میشل پیستور از فرانسه موفق به اختراع این روش جهت کمک به تسکین درد ناشی از مشکلات پزشکی گردید. بعدها این روش، جهت جداسازی چربی که معمولاً جایگزین لیپوساکشن شد، به کار گرفته شد.

اطلاعات جامع در رابطه با مزوتراپی

به منظور تزریق آنزیم ها، ویتامین ها، عصاره های گیاهی و هورمون ها جهت سفت شدن و جوانسازی پوست و همچنین چربی زدایی، از روش مزوتراپی استفاده می گردد.

در سال 1952 یک پزشک در فرانسه به نام میشل پیستور، این روش درمانی را اختراع کرد که در اصل استفاده از آن به منظور تسکین درد صورت می گرفت. این روش، طی سال های اخیر در ایالات متحده و دیگر نقاط دنیا با محبوبیت فراوانی روبرو شد.

در حال حاضر، استفاده از مزوتراپی در موارد زیر صورت می گیرد:

1-به منظور کاهش سلولیت

2-جهت استفاده در نواحی ران، معده، باسن، بازوها، پاها و چربی زدایی صورت

3-اصلاح مجدد بدن

4-محو کردن خطوط و چین و چروک

5-سفت شدن پوست

6-درمان کردن آلوپسی که ریزش مو را به دنبال دارد

7-شفاف و درخشان کردن پوست رنگی

در این روش جهت تزریق به لایه میانی پوست یا مزودرم به استفاده از سوزن های خیلی ریزی پرداخته می شود. مزوتراپی قادر به اصلاح مسائلی همچون التهاب و گردش خون ضعیف که به پوست صدمه وارد می کند، می باشد. در روش مزوتراپی، فرمول استانداردی جهت مواد تزریق شده وجود ندارد. پزشکان دارای روش های مختلفی در این زمینه هستند که عبارت است از:

 

اطلاعات جامع در رابطه با مزوتراپی

1-عصاره های گیاهی

2-استفاده از هورمون هایی همچون تیروکسین و کلسی تونین

3- داروهای تجویزی از جمله آنتی بیوتیک ها و گشاد کننده عروق

4-آنزیم هایی از قبیل هیالورونیداز و کلاژناز

5-مواد معدنی و ویتامین ها

معنای عبارت “مزو” متوسط می باشد. از آنجا که در این روش درمانی جهت تزریق به لایه میانی پوست از سوزن های خیلی ریزی استفاده می شود به آن مزوتراپی اطلاق می گردد. در کل انجام این روش، به منظور رفع مشکلات زیر پوستی همچون گردش خون ضعیف و التهاب که آسیب دیدگی پوست را به دنبال دارد، صورت می گیرد.

مزوتراپی صورت چه کاربردی دارد؟

این روش به منظور رفع طیف گسترده ای از مشکلات پوستی همچون موارد زیر استفاده می گردد:

1-درمان آلوپسیا

2-کشیدگی پوست

3-جمع شدن رنگدانه در بافت ها

4-چربی زدایی صورت، شکم، ران، بازوها و پاها

5-کاهش چین و چروک ها و سلولیت خطوط

ارزیابی هزینه مزوتراپی

هزینه مزوتراپی بستگی به تعداد جلسات مورد نیاز و نوع روش درمانی دارد. با توجه به قرارگیری این روش درمانی در حوزه درمان های زیبایی و ضروری نبودن آن از لحاظ پزشکی، از این رو، معمولاً شرکت های بیمه اقدام به پرداخت هزینه ای برای آن نمی کنند.

نحوه آماده شدن برای مزوتراپی

سعی کنید با پزشک خود پیش از انجام این روش مشورت کنید و احتمالاً از مصرف داروهای ضد التهاب استروئیدی و آسپرین، توسط پزشک خود و به مدت یک هفته پیش از عمل منع خواهید شد. چرا که احتمال افزایش میزان کبودی و خونریزی با مصرف این داروهای تسکین دهنده طی این روش وجود دارد.

 

روند درمان مزوتراپی به چه صورت است؟

احتمال اینکه در طی هر جلسه درمان به این روش، نیاز به استفاده از داروی بی حسی بر روی پوست باشد وجود دارد، سپس یک سری تزریق با کمک یک سوزن کوتاه مخصوص صورت می گیرد. جهت انجام تزریق های زیاد و پشت سرهم، سوزن به یک اسلحه مکانیکی متصل می گردد.

امکان تزریق در عمق 1 تا 4 میلیمتری درون پوست با توجه به شرایط درمانی وجود دارد. پزشک اقدام به وارد نمودن سوزن به شکل زاویه ای داخل پوست کرده و احتمال ورود یک قطره کوچک از محلول به پوست با هر تزریق وجود دارد.

احتمالاً نیاز به چند جلسه مزوتراپی جهت اثربخشی مطلوب خواهد بود. تعداد جلسات می تواند بین 3 تا 15 جلسه باشد. فاصله بین نخستین جلسات هر 7 تا 10 روز می باشد. سپس با آغاز روند بهبودی پوست، هر 2 هفته یک بار یا ماهی یک بار ادامه می یابد.

تأثیر مزوتراپی به چه میزان است؟

از آنجا که روش ها و مواد مختلفی در این درمان به کار می رود، از این رو، بیان این مطلب که مزوتراپی مؤثر است یا خیر، کمی دشوار است. در رابطه با این روش، تحقیقات و آزمایشات اندکی صورت گرفته و خیلی از پژوهش ها به بررسی مقیاس کوچکی پرداخته اند.

پژوهش های صورت گرفته درباره مزوتراپی جهت جوانسازی پوست، فایده چندانی نداشته است. بر اساس یک تحقیق معتبری که بر روی شش نفر که 6 ماه زیر نظر بودند و در سال 2012 صورت گرفت، گزارشی مبنی بر بهبود واقعی در میزان چین و چروک ها انجام نشد.

در پژوهش دیگر که بر اساس آن بیست زن که اقدام به مزوتراپی جهت کانتورینگ بدن در سال 2008 نمودند، مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفتند، نشانی از کاهش سایز ران در آنها دیده نشد.

نحوه مقایسه مزوتراپی با لیپوساکشن

جهت چربی زدایی بدن، مزوتراپی را می توان یک روش جراحی غیر لیپوساکشن به شمار آورد. لیپوساکشن توانایی از بین بردن دائمی چربی مناطقی از بدن همچون ران، معده و کمر را دارد. در این روش، جراحان زیبایی یک لوله پلاستیکی نازک را با ایجاد برش هایی کوچک در پوست قرار داده و سپس اقدام به مکش چربی پوست می کنند. در لیپوساکشن نیاز به بیهوش کردن فرد بیمار است.

درست است که یکی از روش های مؤثر جهت از بین بردن دائمی چربی، لیپوساکشن می باشد، ولی تا شش هفته می تواند روند بهبودی آن ادامه یابد. علاوه بر آن ممکن است فرد دچار خطراتی همانند سوختگی و عفونت، خطوط نامنظم پوست و آسیب رگ های خونی و عصب گردد. هزینه روش لیپوساکشن گران بوده، به گونه ای که میانگین هزینه آن 3200 دلار در سال 2016 برآورد شده است.

مزوتراپی نسبت به لیپوساکشن روش کم تهاجمی تری محسوب می گردد. و هزینه آن خیلی کم بوده و هیچ گونه برشی در این روش درمانی صورت نمی گیرد. این روش نیازمند ده جلسه درمانی یا بیشتر می باشد.

هنوز نحوه کار دقیق مزوتراپی جهت چربی زدایی مشخص نیست. از دیگر روش های درمانی غیر تهاجمی که به مزوتراپی شباهت دارد، لیپولیز تزریقی است. در لیپولیز، تزریق دی اکسی کولات و فسفاتیدیل توسط پزشک به لایه چربی زیر پوست جهت چربی زدایی انجام می شود. شواهد کمی جهت اثبات اثربخشی لیپولیز تزریقی همانند مزوتراپی وجود دارد. اگرچه اندکی تفاوت میان اصطلاحات لیپولیز تزریقی و مزوتراپی وجود دارد اما غالباً این دو به صورت مترادف مورد استفاده قرار می گیرند.

روش مزوتراپی یا لیپولیز تزریقی جهت چربی زدایی توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا توصیه نمی گردد. چرا که به گفته این انجمن، مطالعات کافی به منظور تأیید عملکرد این روش های درمانی وجود ندارد.

معرفی فواید روش مزوتراپی

از فواید این روش درمانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-پوست با کمک این روش می تواند به دریافت مقادیر زیادی از ویتامین ها و مواد لازم بدن بپردازد.

2-پوست با دریافت ویتامین ها، غلظت بالای سرم و سایر ترکیبات مغذی شادابی و طراوت بدست می آورد. مزوتراپی جذب صحیح مواد توسط پوست را تضمین می کند.

3-این روش می تواند یک جایگزین مناسب جهت عمل های جراحی پرهزینه گردد.

 

مزوتراپی به عنوان روش ضد پیری پوست محسوب شده و در مقایسه با سایر روش ها و جراحی پلاستیک کم تهاجمی تر به شمار می آید. از طریق سوزن، تزریق سرم متمرکز به پوست صورت گرفته که پوستی سالم و شاداب را برای فرد به ارمغان می آورد.

مزوتراپی قادر به رفع نیازهای چندگانه پوست می باشد

مواد مغذی مورد نیاز پوست را باید جهت مقابله با روند پیری پوست برای آن فراهم نمایید. مزوتراپی سبب افزایش انرژی پوست شده و می توان پس از اولین جلسه درمانی نتایج قابل ملاحظه ای را مشاهده نمود.

سبب هیدراته نگهداشتن پوست می گردد

مزوتراپی رطوبت پوست را افزایش داده و پوستی مقاوم، سفت و سالم را به ارمغان می آورد. این روش را نمی توان فرایند پیچیده ای دانست.

تعداد جلسات این روش درمانی با توجه به مواد بکار رفته و شدت درمان می تواند متفاوت باشد.

رفع تمامی نیاز های ضروری پوست

در واقع جهت جلوگیری از پیری پوست و طراوت و درخشندگی آن، احتیاج به یک سری مواد مغذی می باشد. بر این اساس، مزوتراپی موجب افزایش انرژی پوست می گردد که حتی پس از اولین جلسه درمانی نیز نتایج مثبت آن را می توانید احساس کنید.

هیدراته نگه داشتن پوست

از آنجایی که مزوتراپی افزایش رطوبت پوست را به دنبال دارد، لذا باعث مقاومت، سفتی و سلامت آن می گردد. با اینکه مزوتراپی فرآیند ساده ای است، ولی بهتر است قبل از انجام آن با یک متخصص پوست مشورت نمایید تا نگرانی ‌های شما به طور کامل برطرف شود. باید بدانید که تعداد جلسات درمان بستگی به مواد مورد استفاده و شدت درمان دارد.

مزایای مزوتراپی

مزوتراپی فواید زیادی برای پوست دارد که در ادامه به بیان آنها می ‌پردازیم:

 • روشن نمودن پوست

مشکلات پوستی از جمله ملاسما، لکه های پیری و تجمع رنگدانه های پوست با مزوتراپی از بین می ‌رود که همین امر سبب روشن شدن رنگ پوست و شادابی چهره می گردد.

 • جذب ویتامین ها و مواد مغذی دیگر از طریق پوست

در حقیقت مزوتراپی باعث می شود که مواد مغذی و ویتامین ها به خوبی جذب پوست گردد. همچنین غلظت بالای سرم و سایر ترکیبات نیز به درخشندگی بیشتر آن کمک شایانی می‌ کند.

 • جایگزین مناسب برای عمل های پر هزینه

مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی می ‌باشد که یک جایگزین مناسب برای جراحی های گران قیمت است و پوستی صاف را خواهید داشت.

 • برطرف کردن نیاز های چندگانه پوست

یکی از بهترین راه حل ها برای جوان ماندن پوست و زیبایی بیشتر آن، مواد مورد نیاز پوست است که باید فراهم گردد. از این رو، این فرایند انرژی پوست را افزایش می دهد که بعد از جلسه اول نتیجه آن را می توانید مشاهده نمایید.

 • مرطوب نگه داشتن پوست صورت

همانطور که می‌ دانید، افزایش میزان رطوبت پوست در سالم ماندن، مقاومت و درخشندگی آن نقش به سزایی دارد. در عین حال که انجام مزوتراپی عمل پیچیده ای نمی باشد، ولی سعی کنید با متخصص پوست خود در این باره صحبت کنید تا بتواند مشاوره‌ های لازم را برای تشخیص نوع مواد و نیاز های پوست شما ارائه دهد. تعداد جلسات درمان نیز با توجه به پوست و مواد مورد استفاده برای هر شخص متغیر می باشد.

روند درمانی مزوتراپی به چه صورت است؟

اقدامات لازم جهت انجام این روند درمانی این است که یک هفته قبل از انجام آن نباید از آسپرین و دارو های غیر استروئیدی ضد التهابی استفاده نمود. اگر هم مصرف می شود، باید مصرف آن قطع گردد. زیرا این دارو خونریزی و کبودی را طی درمان تشدید می نماید.

 

اقدامات پزشکی در هنگام درمان

 • با توجه به سطح تحمل بیمار، پزشک در قسمت‌ هایی که نیاز به درمان دارد، داروی بی هوشی موضعی را اعمال می نماید.
 • جهت تزریق مواد اولیه این درمان به ناحیه مد نظر، پزشک با استفاده از یک سوزن میکرو چند تزریق بر روی صورت فرد انجام می ‌دهد.
 • تزریق توسط پزشک معمولاً در عمق های 1 تا 4 میلیمتری پوست صورت انجام می پذیرد. ولی این مورد باز هم به مشکل پوستی شخص ربط دارد.

باید بدانید که با توجه به مشکلات پوستی متفاوتی که در افراد مختلف وجود دارد و با در نظر گرفتن اثرات و شدت آن، احتمال دارد احتیاج به چند جلسه مزوتراپی باشد که به تشخیص پزشک متخصص در مراکز معتبری مانند گروه بازرگانی هیوا لیزر انجام می گیرد. از آنجایی که در رابطه با مزوتراپی و اثر بخشی آن مطالعات دقیقی صورت نگرفته است، لذا ممکن است اثرات نامطلوبی را بر جای بگذارد. درست مانند هر نوع عمل زیبای دیگری که وجود دارد.

عوارض جانبی و خطراتی که ممکن است در طول درمان مزوتراپی ایجاد شود

موارد زیر بعضی از عوارض متداولی هستند که در طی این فرایند درمانی به وجود می ‌آید.

– حالت تهوع و استفراغ

– خارش، التهاب و قرمزی پوست

– تورم و درد در ناحیه مورد درمان

– حساسیت پوستی

– واکنش های شدید پوست

– گره های زیر پوستی در محل درمان

– تجمع رنگدانه ها

– واکنش آلرژیک به استفاده از دارو ها و یا مواد مزوتراپی

بر این اساس، باید ابتدا بفهمید که نسبت به مواد تزریقی حساسیت دارید یا خیر. و بعد باید درمان را آغاز نمایید تا مشکلی به وجود نیاید. در این بین، به بررسی تاثیرات معکوس مزوتراپی می ‌پردازیم:

1- مهارت نداشتن و استفاده از تکنیک های غلط که سبب ایجاد عفونت و زخم در فرد می شود.

2- بهره گیری از روش آسپتیک بسیار ضعیف که باعث انتقال عفونت های پوستی می گردد.

در واقع دستورالعمل ‌های مربوط به جامعه متخصصان پوست، استفاده از مزوتراپی جهت کاهش چربی را مردود اعلام نموده اند. تحقیقات جامعی برای حذف چربی با این روش به عمل نیامده است.

 

عوارض روش درمانی مزوتراپی صورت

برخی از پیامد های رایج که در بیماران با استفاده از این روش بروز می کند، عبارتند از:

 • اریتم یا قرمزی پوست
 • ادما و یا تورم ناشی از التهاب و آسیب دیدگی
 • درد خفیف در ناحیه تحت درمان
 • حالت تهوع
 • افزایش حساسیت های پوستی و خارش آن
 • اسهال و استفراغ
 • واکنش های پوستی در فرد
 • تجمع رنگدانه های پوست
 • گره های زیر پوستی در منطقه مورد درمان

همانطور که می دانید، برخی از افراد به داروهای مختلف و مواد اولیه که در مزوتراپی استفاده می شود، حساسیت دارند. از این رو، بهتر است پیش از اقدام به این کار، در ابتدا این مورد را بررسی نمایید تا متوجه شوید که آیا به این مواد تزریقی واکنش های آلرژیک نشان می دهید یا نه.

دلایلی نیز هست که تاثیرات برعکسی را به وجود می ‌آورد. یکی از این دلایل، بهره‌ گیری از یک سری تکنیک های اشتباه است که عفونت و زخم را به دنبال خواهد داشت و مورد دیگر نیز مربوط به منتقل نمودن عفونت ‌ها با استفاده از یک روش آسپتیک نه چندان قوی می باشد که باید آنها را مد نظر قرار دهید.

پیامد های ناشی از روش درمانی مزوتراپی

همه شما بارها شنیده اید که جهت کاهش عوارض جانبی مربوط به هر نوع جراحی، باید با یک پزشک متخصص و با تجربه مشورت نمود. در واقع خطرات احتمالی که برای مزوتراپی بیان شده است، موارد زیر می باشند:

 • قرمزی، کبودی، خارش و التهاب پوست
 • عفونت پوستی
 • ایجاد لکه های تیره پوست
 • ورم
 • جوش
 • ایجاد برجستگی در ناحیه مورد تزریق
 • جای زخم

 

دوره نقاهت پس از انجام مزوتراپی

ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که این روش مانند اکثر عمل های جراحی زیبایی، تهاجمی نمی باشد و در حین انجام آن، خونریزی و بریدگی به وجود نمی ‌آید. کسانی که این روند درمانی را انجام می دهند، بلافاصله می ‌توانند به فعالیت ‌های روزمره خود بپردازند. ولی برخی نیز به دلیل درد و تورم در ناحیه تزریق، یک روز استراحت می کنند.

آیا جهت درمان ریزش مو نیز می ‌توان از مزوتراپی استفاده نمود؟

این روش علاوه بر اینکه برای درمان چین و چروک و رفع چربی های اضافی به کار می ‌رود، جهت درمان ریزش مو نیز که ناشی از آلوپسی است، استفاده می گردد. با این کار، ویتامین های گیاهی و دارو هایی از جمله ماینوکسیدیل و فیناستراید در پوست سر تزریق می گردد.

 

فواید مزوتراپی برای درمان ریزش مو شامل موارد زیر می باشد:

1- مواد مغذی را به فولیکول های مو می رساند.

2- باعث بهبود گردش خون می شود.

3- در تعادل هورمون های فولیکول مو نقش به سزایی دارد.

ولی با همه این مزیت ها، مانند دیگر کارهای مربوط به مزوتراپی، برای درمان ریزش مو نیز شواهدی جهت مفید بودن آن اثبات نشده است. در این بین، دارو های تزریقی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن تاثیر گذار است.

حرف آخر

به ‌طور کلی مزوتراپی را می‌ توان به عنوان برطرف کننده چربی های اضافی دانست. ولی این مورد هنوز به اثبات نرسیده است. طبق مطالعات انجام شده، از این روش جهت کاهش درد بهره می‌ گیرند نه برای زیبایی. در این خصوص می‌ توان گفت که پزشکان مختلف ممکن است که درمان ‌های متفاوتی را به کار گیرند. زیرا هیچ‌ گونه اصولی برای انجام آن مشخص نشده است و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را یک روش درمانی نمی‌ دانند. هر چند، ماده اولیه مورد استفاده در آن برای درمان های دیگر در این سازمان کاربرد دارد. به هر حال، تا هنگامی که این مواد مورد تایید باشند، جهت انجام مزوتراپی به کار می روند.

اگر شما نیز تمایل دارید مزوتراپی را برای پوست خود انجام دهید، پیشنهاد می کنیم که قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید تا عوارض و خطرات احتمالی به حداقل برسد.

جمع بندی

در واقع مزوتراپی نتایج فوق العاده ای را جهت درمان بسیاری از مشکلات پوستی دارد. ولی برای تاثیرات آن در از بین بردن چربی، احتیاج به تحقیقات بیشتری می باشد. این روش معمولا برای زیبایی به کار نمی ‌رود و فقط جهت کاهش درد مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام آن، حتما از یک پزشک نظرخواهی نمایید.

گروه بازرگانی هیوا لیزر با چندین سال تجربه در امر ارایه دستگاه های پزشکی توانسته است مجموعه ای از دستگاه های تخصصی مزوتراپی فراهم آورد. کارشناسان ما در هیوا لیزر منتظر تماس های شما برای راهنمایی بیشتر و هر گونه سوال هستند.

 

 

 

???? این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.